witryna w programie polisa na 100% Opinie klientów 4.75 / 5.00
Program
POLISA NA 100%
Rzetelny pośrednik ubezpieczeniowy Działamy zgodnie z Ustawą o Pośrednictwie Ubezpieczeniowym.
gwarancja nawet do 8 mln złotych Ubezpieczenie OC z tytułu wykonywania działalności agencyjnej.
bezpieczny zakup polisy online Certyfikat SSL. Płatność PayU - szybki przelew bankowy oraz karta.
Średnie zadowolenie
klientów
BARDZO DOBRY
4.75
/ 5.00 sprawdź

Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies.

Więcej informacji Akceptuj

Przerejestrowanie samochodu – co warto wiedzieć?

Ocena: 0.00 - liczba głosów 0

Dziękujemy za oddanie głosu

Nabywasz używany pojazd i zastanawiasz się nad koniecznością jego przerejestrowania? Okazuje się, że jest to czynność obowiązkowa, za której niedopełnienie grożą poważne konsekwencje finansowe. Istnieje jednak od tego pewien wyjątek. Sprawdź, kiedy i w jakich sytuacjach koniecznością jest przerejestrowanie pojazdu.

Czy wiesz, że wiele osób użytkowało samochód, który był zarejestrowany na poprzedniego właściciela? Sporo się w tym zakresie zmieniło na początku 2020 roku. Właśnie wtedy zostały wprowadzone przepisy, które nakładają kary finansowe za korzystanie z nieprzerejestrowanego pojazdu.

 

Przerejestrowanie samochodu – kiedy zachodzi taka konieczność?

 

Przerejestrowanie samochodu to nic innego jak formalna zmiana właściciela. Dochodzi do tego zwykle w przypadku nabycia auta od innego użytkownika – na drodze kupna sprzedaży. Dotyczy to także w sytuacji, w której pojazd trafia do właściciela w ramach wykupu auta z leasingu na osobę prywatną (dotyczy to często osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą).

Warto jednak mieć świadomość, że zmiana właściciela dotyczy również sytuacji, w których pojazd przekazywany jest jako darowizna.

Pamiętaj! Przerejestrowanie samochodu jest konieczne nawet wtedy, gdy akt darowizny nie dotyczy całości auta. Kwestie formalne należy dopełnić także wtedy, gdy współwłaścicielem staje się kolejny użytkownik.

 

Ile jest czasu na przerejestrowanie samochodu?

 

Dobra wiadomość jest taka: nie musisz dokonywać przerejestrowania auta w dniu jego nabycia. Masz na to 30 dni – musisz zgłosić się do Wydziału Komunikacji stosownego do miejsca zamieszkania.

Niedotrzymanie tego terminu bywa jednoznaczne z niedostosowaniem się do obowiązku, za co może grozić kara finansowa.

 

Dokonanie przerejestrowania auta – krok po kroku

 

Procedura związana z przerejestrowaniem pojazdu jest prosta – w zasadzie sprowadza się do wypełnienia wniosku. Dokument taki możesz wypełnić bezpośrednio przy okienku w Wydziale Komunikacji urzędu miasta albo też pobrać go wcześniej przez internet.

We wniosku trzeba podać wiele konkretnych danych, takich jak np.:

 • dane właściciela pojazdu (imię i nazwisko, miejsce zamieszkania, PESEL)
 • dane samochodu (marka, model, rok produkcji, VIN, nr rejestracyjny, nr karty pojazdu).

Do urzędu należy udać się także z:

 • dowodem osobistym lub innym dokumentem potwierdzającym tożsamość
 • umową kupna-sprzedaży, aktem darowizny, fakturą zakupową
 • dowodem rejestracyjnym i kartą pojazdu
 • ważnym ubezpieczeniem OC
 • tablicami rejestracyjnymi.

Czas oczekiwania na nowy dowód rejestracyjny wynosi ok. 3 tygodnie. Stan realizacji można sprawdzić na stronie https://info-car.pl/new/rejestracja-pojazdu/sprawdz-status-dowodu-rejestracyjnego. Wystarczy wpisać numer rejestracyjny, 5 znaków numeru nadwozia – odpowiedź pojawia się po kilku sekundach.

 

Ile kosztuje przerejestrowanie samochodu?

 

W momencie dokonywania przerejestrowania auta koniecznością jest dysponowanie potwierdzeniem wniesienia opłaty – zgodnie z obowiązującym cennikiem. Koszt uzależniony jest m.in. od tego, czy samochód był zarejestrowany w Polsce, czy numery rejestracyjne są zachowane.

Ceny poszczególnych elementów przedstawiają się następująco:

 • stały dowód rejestracyjny, nalepka kontrolna na szybę i komplet znaków legalizacyjnych – 85 zł
 • pozwolenie czasowe – 13,50 zł
 • tablice rejestracyjne – 80 zł
 • karta pojazdu przy rejestracji samochodu sprowadzanego z zagranicy – 75,50 zł
 • korzystanie z pełnomocnictwa – 17 zł
 • opłata ewidencyjna – 2 zł.

Warto przy tym podkreślić, że koszt może się zwiększyć, gdy nowy właściciel będzie chciał uzyskać indywidualne tablice rejestracyjne. Ich koszt wynosi 1000 zł!

Należy także dodać, że na kosztach przerejestrowania auta można zaoszczędzić. Dotyczy to przypadków, w których nabywasz pojazd w ramach tego samego powiatu. Wówczas nie ma konieczności wymiany tablic rejestracyjnych na nowe.

 

Nie przerejestrowałeś samochodu? Musisz liczyć się z karami

 

1 stycznia 2020 roku weszła w życie nowelizacja przepisów ustawy Prawo o ruchu drogowym. Na jej mocy kupujący i sprzedający mają obowiązek poinformowania o zbyciu / nabyciu auta. Mają na to 30 dni. Niedotrzymanie tych terminów może grozić karą finansową – nawet do 1000 zł.

Warto przy tym mieć świadomość, że kara za brak terminowego przerejestrowania pojazdu jest karą administracyjną. W praktyce oznacza to możliwość łatwiejszego wyegzekwowania.

 

Nie masz OC po poprzednim właścicielu? Szybko ubezpiecz auto

 

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, przerejestrowanie pojazdu jest możliwe wyłącznie wtedy, gdy auto ma ważne OC. Jeżeli kupiłeś samochód bez ubezpieczenia komunikacyjnego, jak najszybciej wykup polisę.

Aby nie przepłacać za ubezpieczenie OC, warto skorzystać z serwisów porównywarkowych. Udostępniany kalkulator oc ac na rankomat.pl pozwala oszacować wysokość składki w wielu towarzystwach ubezpieczeniowych. Dzięki temu masz szansę wybrać najtańszą ofertę – tym sposobem możesz zaoszczędzić co najmniej kilkaset złotych.

Gdy otrzymasz potwierdzenie ubezpieczenia, ze wszystkimi dokumentami udaj się do wydziału komunikacji – jednak nie później niż w ciągu 30 dni od nabycia auta.

Redakcja rankingubezpieczeniowy.pl