witryna w programie polisa na 100% Opinie klientów 4.75 / 5.00
Program
POLISA NA 100%
Rzetelny pośrednik ubezpieczeniowy Działamy zgodnie z Ustawą o Pośrednictwie Ubezpieczeniowym.
gwarancja nawet do 8 mln złotych Ubezpieczenie OC z tytułu wykonywania działalności agencyjnej.
bezpieczny zakup polisy online Certyfikat SSL. Płatność PayU - szybki przelew bankowy oraz karta.
Średnie zadowolenie
klientów
BARDZO DOBRY
4.75
/ 5.00 sprawdź

Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies.

Więcej informacji Akceptuj

Karencja w ubezpieczeniu na życie.Czemu służy karencja?

Ocena: 5.00 - liczba głosów 2

Dziękujemy za oddanie głosu

Zapoznając się z ofertami ubezpieczeń na życie często możemy spotkać się z pojęciem karencji, czyli okresem, w którym ubezpieczyciel, mimo obowiązującej umowy, ma prawo odmówić wypłaty świadczenia. Taka sytuacja ma jednak zastosowanie w bardzo specyficznych przypadkach, wyraźnie zaznaczonych w szczegółach polisy.

 

 karencja w ubezpieczeniu

 

Precyzyjna definicja określa karencję jako okres bezpośrednio po zawarciu umowy ubezpieczenia, podczas którego towarzystwo ubezpieczeniowe nie zapewnia jeszcze ochrony. Wyjątkiem jest tylko zdarzenie, które byłoby następstwem nieszczęśliwego wypadku osoby ubezpieczonej. Osobie, która podpisuje umowę ubezpieczenia na życie z karencją nie przysługują żadne świadczenia, za które opłacił już składkę.

 

    KUP UBEZPIECZENIE NA ŻYCIE

 

Czemu służy karencja


Karencja ma na celu wyeliminowanie sytuacji zawierania umowy ubezpieczeniowej już po powstaniu szkody i próby wyłudzenia pieniędzy za nią. Stosując karencję
firmy ubezpieczeniowe zabezpieczają się przed zakupem ubezpieczenia w związku z zaplanowanym kosztownym leczeniem. Jest to sposób, by ograniczyć ryzyko strat finansowych wskutek oszustw i nadużyć ze strony ubezpieczonych. Gdyby nie było okresu karencji, zapewne towarzystwa ubezpieczeniowe szybko ogłaszałyby swoją upadłość. Ryzyko dla ubezpieczycieli jest tym większe, jeśli przystępujący do zawarcia polisy klienci nie muszą przeprowadzać żadnych badań lekarskich.

Czas karencji

 

Karencja trwa zazwyczaj 3 do 6 miesięcy. Długość tego okresu może być różna, w zależności od rodzaju gwarantowanych świadczeń. W przypadku świadczeń wypłacanych w przypadku zajścia w ciążę okres ten może ulec wydłużeniu nawet do 12 miesięcy. Najdłuższy okres karencji dotyczy śmierci w wyniku samobójstwa. W takiej sytuacji, zgodnie z ustawą, ubezpieczyciel nie ma obowiązku wypłacenia odszkodowania przez okres dwóch lat od dnia zawarcia umowy ubezpieczenia.

Karencja w ubezpieczeniu na życie  - podsumowanie

 

Wybierając odpowiednią dla siebie polisę na życie, poza wysokością składek i kwotami oferowanego świadczenia z tytułu zaistnienia zdarzeń zawartych w umowie, warto zwrócić szczególną uwagę na terminy, jakie są podane w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. Omówione powyżej karencje różnią się w zależności od wewnętrznych ustaleń towarzystwa ubezpieczeniowego, z którego usług chcielibyśmy skorzystać.

 

Karencję należy przeanalizować pod kątem naszej sytuacji. Jeżeli przykładowo pilnie potrzebujemy skorzystać ze świadczeń zdrowotnych, poszukajmy towarzystwa, w którym ochrona ubezpieczeniowa rozpoczyna się jak najszybciej. A zatem:

 

karencja jest to okres bezpośrednio po zawarciu umowy, w którym ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania, jeśli dojdzie do zdarzenia

 

Okres karencji zabezpiecza zakład ubezpieczeń przed wypłatą świadczeń za zdarzenia, których przyczyny istniały przed zawarciem umowy. Karencje spotyka się w ubezpieczeniach na życie, zdrowotnych oraz niektórych majątkowych.

 

    ZOBACZ NAJLEPSZE OFERTY UBEZPIECZEŃ

Redakcja rankingubezpieczeniowy.pl