witryna w programie polisa na 100% Opinie klientów 4.75 / 5.00
Program
POLISA NA 100%
Rzetelny pośrednik ubezpieczeniowy Działamy zgodnie z Ustawą o Pośrednictwie Ubezpieczeniowym.
gwarancja nawet do 8 mln złotych Ubezpieczenie OC z tytułu wykonywania działalności agencyjnej.
bezpieczny zakup polisy online Certyfikat SSL. Płatność PayU - szybki przelew bankowy oraz karta.
Średnie zadowolenie
klientów
BARDZO DOBRY
4.75
/ 5.00 sprawdź

Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies.

Więcej informacji Akceptuj

Ubezpieczenie OCP – jak działa i ile kosztuje?

Ocena: 0.00 - liczba głosów 0

Dziękujemy za oddanie głosu

Polska jest krajem o największej flocie ciężarowej w Europie. Codzienne na polskie drogi wyjeżdża kilkaset tysięcy samochodów dostawczych. Jednak na drodze nietrudno o wypadek, a na postoju – o kradzież.  Jeśli prowadzisz firmę transportową i na co dzień zajmujesz się przewożeniem towarów, to Twój klient może wymagać zakupu polisy od odpowiedzialności cywilnej przewoźników. Sprawdź, co to jest.

 

Ubezpieczenie OCP, czyli odpowiedzialności cywilnej przewoźników, to oferta towarzystw skierowana do osób, które zawodowo trudnią się transportem. Zapewnia poczucie bezpieczeństwa na wypadek losowych zdarzeń, które często zdarzają się na polskich, ale nie tylko, drogach.

 

Czym jest ubezpieczenie OCP?

Polisa od odpowiedzialności cywilnej przewoźników jest dobrowolnym produktem ubezpieczeniowym. Została stworzona po to, aby chronić firmy transportowe przed konsekwencjami finansowymi uszkodzenia lub kradzieży ładunku podczas przewożenia. Ubezpieczenie zabezpiecza również klientów, którzy nie muszą martwić się o swój towar.

Polisa OCP jest zawierana na 12 miesięcy, tak samo jak podstawowa ochrona odpowiedzialności cywilnej. Choć nie jest obowiązkowa, jest często jednym z warunków klientów zlecających przewóz materiałów. Jeśli wykupisz ubezpieczenie, nie tylko zyskasz ochronę na wypadek nieszczęśliwego zdarzenia, ale także podniesiesz swoją renomę i zyskasz opinię rzetelnego dostawcy.

Wyróżnia się dwa rodzaje polis OCP dla transportu krajowego i międzynarodowego. Każda z nich została skonstruowana zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa przewozowego na terenie Polski oraz Konwencji o umowie międzynarodowego przewozu drogowego towarów (dotyczy transportu zagranicznego). Ich zakres jest bardzo zróżnicowany, dlatego przed zawarciem umowy warto dokładnie zapoznać się z ogólnymi warunkami ubezpieczenia – radzi ekspert z serwisu kalkulatorubezpieczen.net.pl.

 

Co obejmuje polisa OCP?

Jesteś zainteresowany zakupem ubezpieczenia OCP? To dobry wybór, zwłaszcza jeśli zależy Ci na dobrej opinii Twojej firmy oraz bezpieczeństwie przewożonych towarów. Polisa odpowiedzialności cywilnej przewoźników chroni na wypadek:

 • uszkodzenia lub zniszczenia mienia, np. w wyniku pożaru przewożonego ładunku,
 • kradzieży materiałów,
 • opóźnienia w dostawie produktów.

Jeśli jesteś zainteresowany szerszym zakresem ochrony, możesz również wykupić ubezpieczenie na wypadek awarii agregatu chłodniczego. Ubezpieczyciel zobowiązuje się do wypłaty odszkodowania, jeśli towar, który wymaga przetrzymywania w niskich temperaturach, uszkodził się poprzez niesprawną chłodnię, samoczynne wyłączenie się sprzętu lub wystąpienia zwarcia w układzie elektrycznym.

Jako właściciel dużej floty ciężarowej powinieneś zainteresować się również możliwością nabycia ochrony na wypadek uszkodzenia towaru, podczas gdy samochód nie miał ważnego przeglądu technicznego. Przydatne może być także ubezpieczenie od uszkodzenia ładunku przez kierowcę będącego pod wpływem alkoholu. Ubezpieczyciel wypłaci rekompensatę, a zwrotu należności będzie dochodzić u osoby, która kierowała pojazdem.

 

Ile trzeba zapłacić za ubezpieczenie OCP?

Polisa OCP należy do kategorii produktów ubezpieczeniowych, których cena jest obliczana indywidualnie na podstawie informacji podanych przez klienta. Podczas ustalania wysokości składki brane są pod uwagę takie dane jak:

 • roczne dochody firmy trudniącej się transportem – jeśli prowadzisz niewielkie przedsiębiorstwo, to możesz sporo zaoszczędzić!
 • liczba ubezpieczonych pojazdów – im mniej, tym lepiej dla Twojego portfela,
 • zakres terytorialny polisy OCP,
 • wysokość sumy gwarancyjnej – im wyższa, tym również wyższe odszkodowanie, jednak także droższa składka,
 • zakres ochrony – najmniej zapłacisz za podstawową polisę OCP.

Kiedy wybierasz ubezpieczenie, pamiętaj, aby dostosować wysokość sumy gwarantowanej po wartości przewożonego ładunku. Jeśli zdecydujesz się zmniejszyć tę kwotę, to otrzymane świadczenie może nie być wystarczające, aby pokryć wszystkie straty.

Cena polisy OCP może wynosić od kilku do kilkunastu tysięcy złotych rocznie. Jednak pamiętaj, że jest to inwestycja, która z pewnością zwróci się w razie problemów na drodze. Obniżysz koszt ubezpieczenia, jeśli zdecydujesz się zawrzeć umowę z wkładem własnym w szkodzie, czyli tzw. franszyzę reedukacyjną. Dzięki zobowiązaniu się do poniesienia części kosztów po uszkodzeniu lub kradzieży, ubezpieczyciel obniży odpowiednio składkę.

Może cię zainteresować: https://ubezpieczamy-auto.pl/ubezpieczenie-samochodu/

 

Kiedy polisa OCP nie obowiązuje?

Przed zakupem ubezpieczenia bardzo dokładnie przeanalizuj jego warunki. Szczególną uwagę zwróć na wyłączenia od odpowiedzialności. Podstawowa polisa OCP nie obejmuje ochroną przewozu np.:

 • materiałów niebezpiecznych,
 • pieniędzy,
 • żywych zwierząt,
 • drogocennych dzieł sztuki,
 • opcjonalnie: drogiego sprzętu elektronicznego.

Towarzystwo może odmówić wypłaty odszkodowania, jeśli do zaniedbań doszło z winy przewoźnika, np. z takich powodów jak:

 • przewóz ładunków uszkodzonym pojazdem,
 • nieprzestrzeganie przepisów drogowych przez kierowców,
 • jazda bez uprawnień,
 • nieodpowiednie zabezpieczenie towaru.

Jeśli chcesz, żeby polisa chroniła Cię na wypadek nieszczęśliwych i niespodziewanych zdarzeń, musisz dostosować się do jej warunków.

 

Standardowe ubezpieczenie OC nie zagwarantuje Ci takiego wsparcia jak polisa OCP. Wybierz mądrze ofertę, aby nie martwić się o przyszłość swojej firmy.

Redakcja rankingubezpieczeniowy.pl