witryna w programie polisa na 100% Opinie klientów 4.75 / 5.00
Program
POLISA NA 100%
Rzetelny pośrednik ubezpieczeniowy Działamy zgodnie z Ustawą o Pośrednictwie Ubezpieczeniowym.
gwarancja nawet do 8 mln złotych Ubezpieczenie OC z tytułu wykonywania działalności agencyjnej.
bezpieczny zakup polisy online Certyfikat SSL. Płatność PayU - szybki przelew bankowy oraz karta.
Średnie zadowolenie
klientów
BARDZO DOBRY
4.75
/ 5.00 sprawdź

Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies.

Więcej informacji Akceptuj

Jak sfinansować zakup auta?

Ocena: 0.00 - liczba głosów 0

Dziękujemy za oddanie głosu

Zakup samochodu to inwestycja, która zwykle wiąże się z koniecznością wydania kilkudziesięciu złotych. Banki oferują specjalne środki na ten cel, które można otrzymać po przedstawieniu określonych dokumentów i uzyskania pozytywnej decyzji. Warto jednak wiedzieć, że takie kredyty występują w różnych formach. Jak kwestia ta wygląda w przypadku samochodu?

 

Czym jest kredyt na samochód?

Kredyt na samochód pozwala na zakupienie nie tylko klasycznego auta osobowego, lecz także ciężarowego, motocykla, skutera, quada, maszyny rolniczej, łodzi motorowej czy nawet traktora. Niezbędne jest jednak przedstawienie określonych dokumentów, również tych dotyczących samego pojazdu. Kredyt na samochód pozwala na zakupienie zarówno nowego, jak i używanego egzemplarza. Istnieją jednak różne limity i wymagania, jakie trzeba spełnić przed uzyskaniem środków.

Kredyt na samochód ma określony cel, dlatego nie można wydać uzyskanych środków w inny sposób. Z tego powodu niektóre osoby decydują się na zaciągniecie środków gotówkowych, które da się zagospodarować inaczej Wówczas nie trzeba przedstawiać informacji o aucie.

 

Kredyt na samochód używany i nowy

Kredyt na nowy samochód zwykle wiąże się z nieco mniejszym oprocentowaniem. W przypadku aut używanych konieczne jest bowiem przestrzeganie różnych zasad, związanych m.in. z wiekiem pojazdu. Nie może on przekroczyć zwykle 10 lub 15 lat. Takie środki wiążą się również z nieco większym oprocentowaniem. Na ogół jednak można bez problemu uzyskać kredyt zarówno na używany, jak i zupełnie nowy pojazd.

Informacje na temat samochodu muszą być jednak dołączone do wniosku o przyznanie środków. Oprócz nich przyda się także:

  • kopia dokumentów tożsamości,
  • potwierdzenie zarobków i ich źródła.

Osoba zainteresowana kredytem na samochód musi mieć bowiem odpowiednią zdolność kredytową. W tym przypadku jest nieco łatwiej niż w sytuacji, gdy ubiegasz się na pieniądze na mieszkanie. Przekazana kwota zwykle okazuje się bowiem znacznie niższa. Zakup standardowego samochodu to kilkadziesiąt tysięcy złotych. Większość banków określa także maksymalną wartość przyznawanych środków.

 

Kredyt na samochód w wielu odsłonach

Jak wybrać najlepszy kredyt samochodowy? Cały proces zależy od zastanowienia się nad tym, czy dysponujesz wkładem własnym. Jeśli tak, masz więcej możliwości. Wyróżnia się bowiem trzy rodzaje kredytu samochodowego:

  • jednoratowy,
  • standardowy,
  • balonowy.

Kredyt jednoratowy wymaga dysponowania wkładem własnym w wysokości około 50%. Pozostałą część spłaca się w trakcie czasu określonego w umowie.

Kredyt standardowy jest doskonałym rozwiązaniem dla osób, które mają odpowiednią zdolność, ale nie zdążyły odłożyć wkładu własnego. Wówczas mogą one spłacić auto w formie wielu rat przez nawet kilka lat.

Kredyt balonowy bazuje natomiast na niewielkich ratach przez określony czas. Ostatnia z nich pokrywa jednak aż 20% wartości pojazdu. Z tego powodu trzeba przygotować się na konieczność odłożenia większej kwoty w przyszłości. To dobre rozwiązanie dla osób, które chcą wykorzystać zakupiony samochód w celach zarobkowych i wiedzą, że po kilku miesiącach bądź latach będą mogły spłacić pojazd.

Poszczególne rodzaje kredytów samochodowych mogą różnić się od siebie również oprocentowaniem. Z tego powodu warto poświęcić czas na dokładne przeanalizowanie szczegółów konkretnych ofert. Obecnie nie musisz chodzić do placówek banków, by dowiedzieć się, jak działają poszczególne kredyty. Wszystko możesz zrobić przez internet.

 

Porównywanie ofert banków

Każdy bank oferuje kredyt samochodowy w nieco innym wariancie. Na szczęście istnieją kalkulatory internetowe, które pozwalają na szybkie porównanie poszczególnych propozycji. W ten sposób zestawisz wszystkie niezbędne informacje w jednym miejscu. To łatwy sposób na sprawdzenie RRSO, ale nie tylko. Za pomocą internetowych porównywarek dowiesz się, ile rzeczywiście wyniesie Cię kredyt o określonej kwocie. Poznasz również dodatkowe opłaty, wynikające m.in. ze zbyt szybkiego spłacenia wszystkich rat.

Redakcja rankingubezpieczeniowy.pl